Poliüretan Çeşitleri

Poliüretan Çeşitleri

Poliüretan Çeşitleri 

Günümüzde birçok sektör ve alanda karşımıza çıkan poliüretenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Poliüretan çeşitleri arasında; esnek poliüretan köpük, sert poliüretan köpük, kaplamalar, yapıştırıcılar, sızdırmazlık elamanları ve elastomerler (CASE), termoplastik poliüretan (TPU), enjeksiyon döküm (RIM) ve bağlayıcılar yer almaktadır. Yazımızın devamında, poliüretan çeşitlerinin neler olduğunu detaylarıyla birlikte bulabilirsiniz.  

Esnek poliüreten köpük, birçok şekilde ve sertlikte oluşturulabilmektedir. Aynı zamanda, oldukça hafif, çok dayanıklı, rahat ve de destekleyici bir yapıda olduğunu da söyleyebiliriz. Çok sayıda alanda kullanılmaktadır. Bunlar arasında; mobilya, ambalaj, yatak takımı otomotivlerin iç mekanları ve halı altlıkları yer almaktadır.  

Sert Poliüretan Köpük 

Sert poliüretan köpüklerin, enerji verimli, oldukça popüler ve de çok yönlü olduğunu söyleyebiliriz. Bu köpüklerin en önemli özellikleri arasında, enerji maliyetini çok önemli ölçüddüşürmesi yer almaktadır. Sert poliüretan köpüklere; hava bariyerleri macunlarında,  kapılarda, yalıtımlı olan pencerelerde, duvar ve çatı yalıtımlarında rastlamaktayız. 

Kaplamalar, Yapıştırıcılar, Sızdırmazlık Elamanları ve Elastomerler (CASE) 

Poliüretan çeşitleri arasında olan kaplamalar, yapıştırıcılar, sızdırmazlık elamanları ve elastomerler (CASE), çok önemli özelliklere sahiptir. Kaplamalar, ürünün hem görünümünü hem de kullanım ömrünü uzatmaktadır. Yapıştırıcılar, güçlü bir şekilde bağlanma avantajı sağlamaktadır. Elastomerlerin ise, rahatlıkla her şekle girdiği gözlenmiştir. Aynı zamanda çok hafif, çevresel birçok faktöre karşı dayanıklı ve de stres giderici özelliğe sahip olduğunu da vurgulayabiliriz.  

Termoplastik Poliüretan (TPU) 

Termoplastik poliüretan, son derece esnek, her türlü aşınmaya, hava şartlarına ve darbelere karşı dayanıklıdır. Birçok yöntemle, çeşitli şekillerde renklendirilebilmektedir veya da imal edilebilmektedir. Çok sayıda imalat yöntemi için uygun olduğunu da söyleyebiliriz. Bir diğer poliüretan çeşitleri arasında olan termoplastik poliüretan, otomotiv sektörü, inşaat sektörü ve ayakkabı imalatında karşımıza çıkmaktadır.  

Enjeksiyon Döküm (RIM) 

Enjeksiyon döküm (RIM), ısı direncine ve ısı yalıtımına sahip olmakla birlikte, yüksek dinamik özellikler de sergilemektedir. Günümüzde birçok alanda RIM teknolojisinin kullanıldığını görmekteyiz. Bunlar arasında; bilişim sektörü, inşaat sektörü, otomotiv sektörü, spor malzemeleri, çeşitli cihazlar, mobilya ve çeşitli panolar yer almaktadır.  

Bağlayıcılar 

Poliüretan çeşitleri içinde yer alan poliüreten bağlayıcılar ise, parçacıkları ve lifleri birbirine yapıştırmak için kullanılmaktadır. Kullanım alanları arasında; kauçuk, ahşap paneller ve kum döküm imalatı yer almaktadır. Bağlayıcılar ayrıca, hurda köpük parçalarının yapımında ve halı altlığı yapımında da kullanılmaktadır.  

TAKİP EDİN

AHŞAP ÇATI MI YAPTIRACAKSINIZ? ÇATI TAMİRİ VE YAPIM HİZMETLERİ İÇİN BİZİ ARAYIN TEKLİF ALIN