Çatı Aktarma

Çatı Aktarma

Çatı Aktarma 

Çatıların en önemli işlevi su yalıtımını sağlıyor olmasıdır. Kiremit çatı örtüsü, üzerinde gezilmesi ya da dış hava şartları nedeni ile zarar gördüğünde kendisinden beklenen bu görevi yerine getiremez olur ve bu durum meydana geldiğinde çatı ana taşıyıcı malzemeleri ve çatı döşemesi ne yazık ki suya maruz kalır. Kiremit çatı örtüsünün eski performansını elde etmesi için yaptığımız uygulamalara da çatı aktarma uygulaması adı verilir.  

Çatı Aktarma İşini Nasıl Yapıyoruz? 

Bu işlem genellikle beş aşamadan meydana gelir. 

  1. Kiremit kontrolü: Çatı kiremitlerinin durumu kontrol edilir ve kırık olanlar ile yeniden kullanılabilir durumda olanlar birbirlerinden ayrılır. Aktarma işinin maliyeti de düşünülerek, bu kiremit kontrolü sırasında kiremitlerin zarar görmemesine özenle dikkat edilir ve bütün uygulamalar sonlandıktan sonra kiremitler yeniden çatı yüzeyindeki yerlerini alırlar 

  1. Su yalıtım örtüsü değişimi: Çatıda bulunan eski su yalıtım örtüsü yerinden sökülür ve yerine polyester keçeden olan örtü serilir veya pürmüz yardımı ile membran malzemesinin yapıştırılması sağlanır.  

  1. Çatı taşıyıcılar güçlendirilir: Çatıyı taşıyan elemanlar bu daha çok ahşap karkas oluyor, kontrol edilir ve hasarlı olan kısımlar yenileri ile uygun şekilde değiştirilir. 

  1. Gizli dere ya da dere: Çatınızda gizli bir dere yer alıyor ise onu  havuzlama tekniğine benzer şekilde yalıtım gerçekleştirip, yağış suyunun binaya sızması engellenir. Asma dereler yeni olanlar ile değiştirilir. 

  1. Baca ve asansör kulesi: Baca kenarları ya da asansör kulesi gibi son derece riskli bölgelere doğru 25 cm, yukarıya doğru da en az 15 cm ölçülerinde membran uygulaması gerçekleştirilir. 

  1. Kiremit çatı kaplamasının tamiratı: Kiremitlerin döşenmesi için merteklerin üstüne kiremit altı tahtaları çakmak ve bu tahtaların üzerine de nitelikli su geçirmez membran örtü serilmesi gerekmektedir. Bu örtü, kiremitler arasından sızabilecek olan suyun aşağı gitmesine engel olacaktır. Çatı kiremitleri özenle kontrol edilerek, kırılmış olanlar yenileri ile değiştirilir. 

Çatı aktarma işinin tamamlanması ile birlikte kiremitler üstünde gezmemek, mecburi bir durum karşısında gezilecekse eğer ahşap kalas yöntemi ile yürüme yolu yapıp, kiremit üzerine gelen ağırlığın dengeli hale getirilmesi, çatıyı uzun yıllar kullanmak adına önemlidir. Çatı aktarma fiyatını ise kullanılacak olan malzemeler ve çatı özelliği belirler

TAKİP EDİN

Diğer Hizmetler

AHŞAP ÇATI MI YAPTIRACAKSINIZ? ÇATI TAMİRİ VE YAPIM HİZMETLERİ İÇİN BİZİ ARAYIN TEKLİF ALIN