Perde Beton Su Kaçakları

Perde Beton Su Kaçakları

Perde Beton Su Kaçakları


Binanın topraktan veya komşu binadan korunması adına uygulanmakta olan yapı elemanına perde beton adı verilir. Deprem yönetmeliği uyarınca bütün binalarda bu sistem yer alması gerekir. Dışarıdan gelebilecek olan bütün etkilerken binayı korumayı hedefleyen perde beton su kaçakları sistemleri, binanın zemin toprağı ile ilişiğini keser ve bunun için de yalıtım ve diğer yandan mantolama uygulanması yapılması gerekmektedir.

Perde beton, beton türü uygulamalarda donanımlı bir yapı elemanıdır. Özellikle de çok katlı olan binalarda kullanılan yöntem, yatay yüklerin karşılanması için kullanılmaktadır. Kat yüksekliği arttıkça bu kesit tesirleri de artarken, dolayısı ile buna bağlı şekilde kolon boyutları da büyümektedir. Bu durum hiç de ekonomik olmamakla birlikte mimari olarak da sakıncalı olarak görülmektedir. Bu sakıncalar sebebiyle binalarda betonarme perde tercih ediliyor. 

Perde Beton Su Kaçakları Nasıl Önlenir?

Bu beton aynı zamanda deprem yükünü taşıyan en önemli sistemlerden biridir. Son derece dayanıklı yapısı ile hasar görmesi durumunda güçlendirme ve tamirat çalışmaları profesyonel ve titizlikle gerçekleştirilmelidir. Özellikle deprem yükü alması amacı ile düzenlenen perdelerdeki hasarlar, taşıma gücünün yetmemesi, eğilme ya da kayma gibi nedenlerle yetersiz kalabilmektedir. Perdelerin kuvvetlendirilmesi aşamasında eğer mevcutsa kapı ya da pencereler gibi alanların doldurulması yeterli olabilir. Ancak bu uygulama ile bütün çatlak kısımlar doldurulamaz ve hasar görmeden önceki karşı koyma derecesi eskisi gibi olmaz. Perde beton su kaçakları engellemek adına perdede herhangi bir  donatı burkulması ya da  beton ezilmesi görüldüyse uygulanan kuvvetlendirme ve tamirat işleri uygun olacaktır. Perdenin yetersiz kalması durumunda ise kalınlığını arttırılır ve yer değiştirme durumuna karşı koyma derecesi ile dayanıklılığı yükseltilebilir. Önemli olan deprem kadar suya da dayanıklı olan perde beton yapmaktır. Perde beton su kaçakları söz konusu olduğunda müdahaleyi hemen yapmak önemlidir aksi halde su kaçağı yapıya zarar verir ve binanın taşıyıcı sisteminde zedelenme görülür ve yapının yıkılmasına kadar giden tehlikeli bir duurm meydana gelebilir. Su kaçağı meydana geldiğinde bağ kuvvetlerinin birbirleri ile iletimi sağlanarak, yüzeyde epoksi uygulanması gerekir.

TAKİP EDİN

Diğer Hizmetler

AHŞAP ÇATI MI YAPTIRACAKSINIZ? ÇATI TAMİRİ VE YAPIM HİZMETLERİ İÇİN BİZİ ARAYIN TEKLİF ALIN